Толерантност на думи: Доклад за езика на омразата в Бургаска област

Отношението към „различните“ е коректно, но само на повърхността. Това е един от основните изводи, посочени в Доклада за езика на омразата в Бургаска област на Сдружение „Център за еврейско-българско сътрудничество ‘Алеф’”.

В разработката се посочва още, че роми, бежанци и други етноси трайно биват възприемани като обект на реч на омразата. Причините за това се намират в все по-засилващите се националистически тенденции, които повлияват общественото мнение. В резултат, според анализа, все по-малко хора са склонни да подадат сигнал, ако станат свидетели на публична употреба на език на омразата.

Докладът предоставя актуални данни и анализ на ситуацията в региона, като изтъква нуждата от по-активни действия за предотвратяване на речта на омразата. Той подчертава важността на повишаването на правната защита за уязвимите групи и насърчаването на обществото към по-голяма толерантност.

Същевременно се отчита ролята на гражданските организации и на системата на образованието, които чрез мерки за насърчаване на толерантност, гражданско образование и медийна грамотност биха могли да повишат чувствителността на обществото към прояви, породени от предразсъдъци и дискриминация и да мотивират повече хора да противодействат на такива прояви.

Проучването е направено с цел да се анализират видовете етнически групи, които стават обект на дискриминация и враждебна реч в Бургаска област.  Проведени са интервюта с представители на различни етнически общности, както и с експерти от местната администрация и неправителствени организации. Включени са и медийни анализи, за да се определи как публичното пространство влияе на формирането на негативни стереотипи и омраза към малцинствата.

Целия доклад можете да прочетете тук.

Докладът е изготвен в рамките на  инициативата „Толерантност срещу омразата – прилагане ценностите на ЕС в мултикултурното общество на Бургаска област”, която се реализира от Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф”. Инициативата е подкрепена по проект „Права и ценности“.