Над 100 представители на граждански организации събра втората годишна среща по проект „Права и ценности“

Повече от 100 представители на 59 граждански организации от цялата страна взеха участие във втората годишна среща на подкрепените по двата фонда на проект „Права и ценности“. Събитието се проведе на 16 май в София и  събра на едно място активни участници в гражданското общество, които работят по инициативи, насърчаващи демократичните ценности, равенството, солидарността и участието на гражданите в обществения живот.

Официалното откриване беше направено от изпълнителните директори на трите организации, стоящи зад проекта: Георги Стойчев, Фондация „Институт Отворено общество – София“, Илияна Николова, Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Ася Кавръкова, European Citizen Action Service – ECAS. По време на откриването, те поставиха акцент върху силата на сътрудничеството, споделеното знание и устойчивото въздействие на гражданския сектор, особено в контекста на предизвикателствата, пред които е изправена Европа.

Основен акцент в програмата беше провеждането на т.нар. „световно кафене“ – интерактивна работна сесия, по време на която участниците се разделиха в малки групи и дискутираха ключови теми като: Ролята на образованието в утвърждаването на ценностите; Европейската солидарност в кризисни времена; Мобилизиране на местните общности; Работа с институции в контекст на напрежение и натиск и други.

Работата по тези теми не само създаде възможност за обмен на добри практики и идеи, но и стимулира участниците да погледнат отвъд ежедневните предизвикателства и да потърсят иновативни решения за укрепване на ценностите, върху които е изграден Европейският съюз.

Присъстващите взеха активно участие в дискусия на тема „Поддържане на ценностите на ЕС: Как организациите на гражданското общество могат да запазят динамиката си в трудни времена?“, която предложи задълбочен анализ по теми като: Кои са най-големите съпротиви към ценностите на ЕС и как това рефлектира върху работата на гражданските организации; Как да бъдем мостове, а не стени за включването на гражданите; Какво научихме и как ще го използваме занапред в своите организации и Коя е следващата смела крачка, която можем да направим заедно?

По време на събитието беше представена и изложба с материали, продукти и видеа, създадени в рамките на подкрепените инициативи. Това даде възможност на участниците не само да обменят опит, но и да се вдъхновят от постигнатите резултати и въздействие в различни региони на страната.

Годишната среща се превърна в ценна платформа за учене, изграждане на връзки и създаване на обща визия за бъдещето. За участниците тя донесе нови идеи, партньорства и увереност, че устойчивите промени започват с малки, но смислени действия – заедно.

Още снимки от събитието, вижте тук.