Глория, Борис и Симона, за които различията обединяват, а не изключват

Те са млади – ученици от няколко ловешки гимназии. Мечтаят за свят, в който всеки може да бъде себе си, независимо от своя пол, религия или социален статус.

Те са смели, не се страхуват да защитават правото на всеки да изразява своята идентичност, дори когато това означава да се изправят срещу трудности и предразсъдъци.

Те са Глория, Борис и Симона.

Ще ги срещнете в библиотеката, където, сред тишината на книгите, внимателно подреждат книгоразделители с послания, които призовават към приемане и уважение. Можете да ги видите и в някои от ловешките кафенета, където раздават рекламни материали и разговарят с местните жители как различията обогатяват и укрепват общността. А може и вече да сте се докоснали до техните послания, чрез кампанията им „М като многообразие“, която събира все повече поддръжници в социалните мрежи.

Различията, които правят обществото по-силно

Глория, Борис и Симона, заедно с още над 30 свои връстници са в основата на кампанията, която има за цел да насърчи многообразието в Ловешка област. Младите активисти са категорични, че различията не трябва да бъдат източник на разделение, а напротив – трябва да бъдат приети като нещо, което обогатява обществото и го прави по-силно и единно.

„Когато има различни хора, има различни идеи и виждания, съответно едно нещо може да се погледне през много различни очи и да се работи по него по-ефективно.“, смята Борис.

А Глория допълва: „Многообразието е съвкупност от различия, които взаимно да се допълват, а не изключват.“

От дискриминация към промяна

Глория е едва на 16 години, но вече е ставала свидетел на дискриминация в родния си град Ловеч. Тя споделя: „Най-често се сблъсквам с дискриминация на база социално-икономически статус, раса и пол“. Тези проявления на несправедливост не само я натъжават, но и мотивират да им се противопостави. Въпреки крехката си възраст, тя осъзнава, че сама не може да промени ситуацията. Затова решава да се присъедини към групата младежи, които работят за повече осъзнаване и приемане на различията.

Активизъм извън социалните мрежи

Кампанията, въпреки очакванията, не се ограничава само до социалните мрежи, където сме свикнали да виждаме младите хора активни. Напротив, тя се развива основно извън тях, в реалния живот, чрез директни послания, които достигат до сърцата на хората.

Изправяне срещу стереотипите

Въпреки че за Глория и останалите младежи не е лесно да се изправят срещу предразсъдъците и стереотипите, натрупани през годините, те успяват да преодолеят трудностите и да покажат, че промените започват от реалните действия и личния пример. Помагат им от сдружение „Знание“, Ловеч, чрез тяхната инициатива „Заедно за многообразие“, реализирана по проект „Права и ценности“.

Творчество за по-добро общество

Освен че ги подкрепят в реализирането на кампанията, от сдружението насърчават младежите сами да бъдат автори на посланията. За тази цел провеждат поредица от практически ателиета „СТОП! Дискриминация!“, в които младите хора създават творчески послания за превенция на дискриминацията и неравенствата.

„Интересът на младежите беше изключително голям. Те се включваха с ентусиазъм и желание. Младите са невероятно креативни и благодарение на това успяха да изведат послания, които наистина говорят на хората“, споделя Ралица Попова от сдружение „Знание“.

Срещите с младежите в практическите ателиета са място, където всеки има свободата да изрази своето виждане за равнопоставеността и зачитането на човешките права. Тези открити дискусии събират различни идеи и мнения, които се съчетават в едно общо послание – послание, което не само че докосва сърцата на хората, но и провокира размисъл и промяна в тяхното отношение към другите.

„В основата на нашите срещи беше разбирането, че всеки човек трябва да бъде равен на другия. Няма значение кой си, откъде идваш или какви са твоите възможности – всички трябва да имаме еднакви права и шансове“, споделя Симона.

Симона  е в 12-ти клас в Природо-математическата гимназия  в Ловеч. Мечтае да стане лекар, за да помага на хората. Същевременно обаче вярва, че първата и най-важна стъпка към истинската помощ е да се научим да се приемаме и уважаваме. „Преди да можем да помогнем физически, трябва да създадем среда, в която всеки се чувства чут и уважаван.“

Обучения по равенство

Практическите ателиета са не само платформа за креативност, но и място, където младите хора прилагат наученото от обученията, проведени в рамките на инициативата „Заедно за многообразие“. Обученията са посветени на това как се формират предразсъдъци и стереотипи и какво е влиянието на дискриминацията върху личностното и социалното развитие.

„Бях напълно сигурна, че ще науча много нови неща и че ще разширя собствения си мироглед“, споделя Глория.

Седемнадесетгодишният Борис пък е категоричен, че благодарение на обученията, неговата вяра в равенството е още по-силна. „Независимо дали става въпрос за мъж, жена, човек с увреждане или с нарушения в развитието, всеки трябва да има еднакви шансове в живота и равни граждански права, както всички останали“, споделя той.

Участието на Глория, Борис, Симона и останалите младежи в инициативата „Заедно за многообразие“ е важен стимул за промяна. Чрез обученията те задълбочават знанията си за гражданските права, а практическите ателиета и кампанията предоставят реални възможности за прилагане на тези знания в действителност. Това е начинът, по който те не само разширяват своето разбиране, но и активно допринасят за изграждането на по-обединено общество.

„Младите хора успяха да стигнат до сърцата на местната общност, провокирайки размисъл и важни разговори за нуждата от повече приемане.“, обобщава Ралица Попова от сдружение „Знание“.

Обединени в многообразието

Освен с младежите, от сдружението ангажират в инициативата „Заедно за многообразие“ и още над 60 представители на местните медии, бизнес и институции. Всички те, както младежките лидери, преминават специализирани обучения, участват в практически ателиета и реализират кампания, насърчаваща многообразието в различни сфери от живота на местната общност.

„Представителите на медиите създоха и разпространиха речник на приемливите думи, който преосмисля представянето на различията в обществото. Бизнесите разпрстраниха календар с послания за равенството и многообразието на работното място,  а участниците от институциите интегрираха посланията за равенствто в ежедневната си работа“, допълва Попова.

Един приобщаващ свят, създаден от младите

Включвайки участници с различна роля в обществения живот, инициативата постига по-голямо въздействие и по-устойчиви резултати. Въпреки това основната сила на инициативата остават младежите.

 „Най-важни за нас са младите хора, защото те са следващото поколение активни граждани. От тях зависи как ще изглежда бъдещето на нашето общество“, споделя Ралица Попова.

Прогнозата за бъдещето е оптимистична: Глория мечтае за един по-обединен Ловеч. „Представям си нашата общност като постигнала множество успехи, обединена и сплотена. Бих продължила да допринасям за това, като насърчавам хората да приемат и уважават другия“, казва тя.

Симона, от своя страна, е решена да организира още кампании за приемането на хора от различни етноси и за тези с различни потребности.

А Борис заявява: „Искам всички хора да се научат как да се изслушват, да мислят два пъти преди да действат и да се поставят в обувките на другия. Най-вече, да осъзнаят, че всички сме хора, които се нуждаят от разбирателство и подкрепа, независимо от различията ни и откъде идваме.“