Ясните общи послания като ключ към устойчивостта на гражданското общество в трудни времена

На 26 февруари в София клонът на ECAS за Централна и Източна Европа организира третия и последен Майсторски клас за гражданските организации, участващи в проекта „Права и ценности“ (ProEUValuesBG), на тема „Въздействие върху „колебаещата се“ среда и защита от негативни кампании“.

Темата бе избрана въз основа на отзивите на участниците, получени в рамките на проекта, относно предизвикателствата, с които се сблъскват при работата си в подкрепа на европейските права и ценности.

По време на сесията участниците преминаха през различни практически упражнения, включително ролеви игри и групови дискусии, решавайки реални комуникационни предизвикателства, разглеждайки профилите на различни аудитории в България. Участниците споделиха своите наблюдения, разработиха комуникационни послания, и съвместно разгледаха стратегии за създаване на протокол за реакция при целенасочени негативни кампании. В дискусията се включи виртуално и представител на неправителствения сектор в Унгария, който сподели добри практики и текущи предизвикателства от работата на гражданското общество.

Уроците, извлечени от унгарския опит, и тяхното адаптиране към специфичните предизвикателства в България бяха сред основните изводи от дискусията. Така например на преден план излезе необходимостта от укрепване на сътрудничеството между гражданските организации, работещи в различни сфери и своевременното изготвяне на общи послания. Друг важен акцент от дискусията, признат за водещ за укрепване на устойчивостта на гражданското общество, бе нуждата от предварително изготвяне на план за реакция в случай на негативни кампании. Формулирането на лесни за възприемане ключови послания, които се базират върху основни ценности и носят емоционален заряд, бяха изведени като ключови за увеличаване на подкрепата към гражданските организации както „в мирно време“, така и във време на криза.