
Кой може да се застъпи за правата на ромите пред властите и институциите и да ги насърчи да участват в процесите по взимане на решение? На този въпрос в Русе дават категоричен отговор. Това е ромският омбудсман.
Йордан Василев е юрист и бивш областен управител, който благодарение на инициативата на Клуб „Отворено общество – Русе“ през последната календарна година заема позицията „ромски омбудсман“.
По време на своето назначение Василев се среща с над 300 роми в 20 населени места от всички общини на Русенска област. В разговорите с тях им обяснява какви са техните права, като акцентира върху защитата на личните данни и значението на европейските ценности. В допълнение, Василев активно работи по решаването на конкретни казуси, като много от въпросите са свързани с подялбата на имоти и правни съвети. „Тези срещи им показаха, че наистина сме тук, за да помогнем и да се грижим за техните нужди“, споделя ромският омбудсман.

По последни данни от националното преброяване през 2021 година ромите на територията на региона са 3.6%, като най-голямата ромска общност е във Ветовско – близо 18% от населението. Мнозина от ромите в областта се сблъскват с маргинализация и социална нетърпимост, което води до нарушаване на техните права и достойнство.
„Те не трябва да се смятат за второстепенни хора. Просто е необходима активна намеса, чрез която да бъдат приобщени пълноценно към обществото, в което живеем. Те не бива да бъдат аутсайдери “, категорична е Даниела Янева, председател на Управителния съвет на Клуб „Отворено общество – Русе“, чиято идея стои зад инициативата.
Един от основните проблеми, с които ромската общност се сблъсква, е липсата на информация за социални услуги, права и възможности. Много хора не знаят как да кандидатстват за социални помощи, как да получат общинско жилище или какви са правата им в различни сфери.
„Те буквално не знаят какво прави за тях Общинската администрация и как да участват във формирането на местните политики. Чрез нашите срещи това се промени. Ние активно участвахме в решаването на конкретни проблеми на хората от ромската общност“, допълва Янева.
Според зам. областния управител на Русе Георги Георгиев, инициативите като тази на Клуб „Отворено общество“ помагат на ромите да се включат по-активно в обществото. „Тези проекти предоставят платформи за диалог между различни общности и институции, като намаляват социалната изолация на ромите и разширяват възможностите им за участие в обществените процеси. Това е основата за преодоляване на стереотипи и предразсъдъци“, заяви Георгиев по време на заключителната пресконференция на инициативата, проведена на 24 февруари 2025 г. в Русе.
В рамките на инициативата са проведени и часове по правата на човека за подрастващи в две учебни заведения от региона. Това са русенското ОУ „Ангел Кънчев“ и основното училище „П.Р. Славейков“ в село Обретеник, община Борово.
По думите на Даниела Янева все повече деца от ромски етнос посещават детска градина и училище и това се дължи на факта, че техните родители осъзнават ролята на образованието. „Това разбиране на значението на образованието идва най-вече от подобни срещи, каквито направихме“, сподели още Даниела Янева.

Благодарение на инициативата „Ромски омбудсман“, ромската общност разбира, че има хора, които не само познават техните проблеми, но и могат да ги защитават.
„Проектът доведе до това, че независимо от съществуването на национален омбудсман и това, че в някои общини има омбудсмани към общината, хората, ромската общност, вече разбраха, че за техните проблеми има човек, който много би им помогнал и който контактува с тях, който може да отиде с техните жалби до институциите и да попита защо са нарушени техните права и да им защити достойнството. Те го видяха това нещо и много се радваха“, подчерта от своя страна Йордан Борисов.
Инициативата „Ромски омбудсман“ на Клуб „Отворено общество“ – Русе се реализира по проект „Права и ценности“ и е финансирана от Европейския съюз и Фондация „Работилница за граждански инициативи“.