
Незиха Хутева е на 39 години, ветеринарна лекарка по професия и общественичка по призвание. Родена и израснала в мултиетническо село Чепинци, Смолянско, тя винаги е усещала, че трябва да се бори – за себе си, за семейството си, за общността си. Майка на две деца, тя постоянно балансира между професионалните и личните си отговорности, както правят хиляди жени в България. Но за разлика от много други тя избира да бъде двигател на промяната.
Дискриминацията не ѝ е чужда – още в университета се сблъсква с нея на религиозна основа, а в началото на кариерата си трябва да доказва, че може да бъде добър специалист, въпреки че е жена. Но тя не се отказва и вместо да се примири, превръща трудностите в мотивация.
„Мечтая за свят, в който жените и мъжете имат равни права. Свят без насилие. Вярвам, че промяната започва с нас самите“, категорична е Незиха.
Неравенство, което все още съществува
Според Незиха, въпреки че темата за равенството между половете се обсъжда все повече, проблемите на жените в България остават. Заплащането често е по-ниско за една и съща позиция, жените по-трудно достигат до ръководни длъжности, а домашното насилие продължава да бъде болезнена реалност.
„Истинското равенство означава жените да бъдат приемани навсякъде наравно с мъжете, да се обръщат към тях в женски род, да получават същото заплащане за същата позиция – и още ред неща, които днес все още не са гарантирани,“ подчертава Незиха.
В Смолянска област, където тя работи, ситуацията е още по-трудна. Липсата на активно гражданско общество, ограничените възможности за жените в бизнеса и политиката, недостатъчното познаване на правата им – всичко това е част от проблема. Жените се борят не само с предразсъдъците, но и с реални институционални бариери.
Право-водител за жени
Осъзнавайки, че промяната не идва сама, Незиха намира съмишеленици в лицето на Клуб на жените „Родопчанка“, Смолян, които осъществяват инициативата „Право-водител за жени“, част от проект „Права и ценности“. Целта на инициативата е ясна – повече информираност, повече ангажираност и повече възможности на жените в региона.
Разпознавайки значимостта на каузата, Незиха става една от 20-те обучени жени, които преминават специализирана подготовка, за да могат впоследствие да предават знания и да информират други жени за техните права.

Освен обучения, инициативата включва застъпнически кампании, създаване на мрежа за подкрепа и ангажиране на местните власти и бизнеса в борбата за равни права.
Мрежа на жените
Една от най-значимите победи на инициативата е създаването на онлайн мрежа за диалог, която бързо се превръща в пространство за споделяне, подкрепа и информираност. Със своите 464 членове и 758 последователи, платформата вече свързва жени от различни населени места в Смолянска област, давайки им възможност да обсъждат проблеми, да обменят идеи и да научават повече за правата си.

В основата на тази мрежа стоят млади момичета-активисти от шест малки селища, които днес са неформални лидери на своите общности. Тяхната увереност и ангажираност не са случайни – всяка от тях е преминала през обучения, водени от други 20 жени, едната от които е Незиха.
„Жените не просто трябва да участват в обществения живот – те трябва да бъдат лидери“, казва Незиха. „Защото когато една жена се заеме с нещо, тя го довежда докрай.“
Тези думи намират израз и в друго важно посижение на инициативата – осъществяването на една 14-годишна идея.
Една жена за всички жени
През 2010 г. Общинският съвет в Смолян взема решение за поставяне на барелеф на първата жена кмет на града – Дора Василева. Въпреки че тя е оставила значима следа в историята, средствата за изпълнение на идеята така и не са събрани.
Екипът на Клуб на жените „Родопчанка“ не се съгласяват с това. Те организират застъпническа кампания за набиране на средства, мобилизират гражданите, пишат писма до потенциални дарители, провеждат лични срещи. В медиите публикуват над 20 статии, призоваващи към подкрепа.
И резултатът не закъснява.
Благодарение на съвместните усилия са събрани 9 000 лв. На 1 ноември 2024 г., след дълги години чакане, паметният знак с чешма в чест на Дора Василева е официално открит.
„Това не е просто паметник“, казва Диана Калайджиева от Клуб на жените „Родопчанка“. „Това е символ на признанието към жените лидери и доказателство, че заедно можем да променяме средата около нас.“

Освен тази кампания, инициативата успява да ангажира и местните власти с реални действия. В община Неделино, след разговори с екипа на проекта, в длъжностната характеристика на един от експертите е включена отговорността за борба с домашното насилие.
Срещите с представители на бизнеса също носят резултат – 6 фирми от Смолянския регион с преобладаващо женски състав приемат правилата за нулева толерантност към насилието и виждат в тях не само морален, но и практически смисъл за своите компании.

Предизвикателствата като част от решението
Разбира се, успехът не идва без трудности. Многото извънредни избори през този период забавят работата – зали, предвидени за обучения, са заети, участници се оттеглят поради ангажименти с изборния процес.
Но когато една кауза е истински важна, няма непреодолими препятствия. Екипът мобилизира сили, намира алтернативни начини за провеждане на кампаниите и в крайна сметка – инициативата завършва с впечатляващи резултати.
Мечтата, която движи всичко
„Мечтая за обединено и помагащо си гражданско общество“, споделя Незиха. „За свят, в който жените не трябва да доказват, че заслужават равни права – защото те просто ги имат.“
Днес тя не просто мечтае – тя действа. И заедно с нея стотици жени от Родопите започват да вярват, че промяната е възможна. Че когато гласовете им се обединят, могат да бъдат чути.
А това е само началото.